Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
АНА БОЛEНA – Гаетано Доницети (20.5.2019) – ПРОЕКЦИЈА мај 20 @ 8:30 am - 10:30 pm
АНА БОЛЕНА 2

ОФФ ПРОГРАМА
20.5.2019  – 20.30

Проекција на отворено на платото пред Националната опера и балет
по повод одбележување на 150-годишнината од основањето на Виенската државна опера
 

Диригент: Евелино Пидо | Режија: Ерик Џеновезе
Сценографија: Жак Габел и Клер Штернберг | Костимографија: Луиза Спинатели
Светло: Бертранд Кудерк | Кореографија: Јоханес Хајдер
Хорски диригент: Томас Ланг

 

Гаетано Доницети со премиерната изведба на Aнa Болена во 1830 година во Милано постигна  триумф од невидени размери. Делото, кое е препознатливо по изобилството мелодии и привлечна музичка драматика, успеа во краток временски период да биде вклучено на репертоарот на безброј оперски куќи, ширум светот. Има причина зошто главните улоги  – англиската кралица Ана Болена која паѓа во немилост на својот сопруг, нејзината дворска дама и нова љубовница на кралот  Џејн Симор, Хенри VIII и лордот Перси до ден денес се на листата најпосакувани улоги на многу врвни оперски пејачи.  Во април 2011 година, оваа како една од водечките белканто опери беше за прв пат  изведена во Виенската државна опера.

Детали за настанот

Дата:
мај 20
Час:
8:30 am - 10:30 pm
Настан Category:

Место

ПЛАТО НА МОБ
Бул. Гоце Делчев бр.4
Skopje, Macedonia
+ Google Map