Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
„БАЛЕТСКИ БИСЕРИ“ – ГАЛА БАЛЕТСКИ КОНЦЕРТ (15.05.2018) мај 15, 2018 @ 8:00 pm - 10:00 pm 500МКД
Baletski MOV


ГАЛА БАЛЕТСКИ КОНЦЕРТ
БАЛЕТСКИ БИСЕРИ
15.5.2018

Диригент: Дијан Чобанов (Бугарија)
Режисер: Дејан Прошев
Репетитори: Тања Вујисиќ Тодоровска, Горан Божинов, Васил Чичијашвили (Грузија), Лора Тарчуговска и Бахрам Јулдашев (Русија), Саша Евтимова
Концерт мајстор: Климент Тодороски

НУ МОБ:
Александра Мијалкова, Марија Кичевска Шокаровска, Мими Поп Алексова Атанасовска, Наташа Јосифовска, Илијана Данилов, Васил Чичијашвили (Грузија), Бобан Ковачевски, Дојчин Дочев (Бугарија) и Игор Веланоски
Босна и Херцеговина (Народно позориште Сараево):
Тамара Љубичиќ

Србија (Народно позориште Белград):
Бојана Жегарац Кнежевиќ , Јован Веселиновиќ, Игор Пастор

Бугарија:
Веса Тонова

Хрватска (ХНК Сплит):
Ирина Чабан Биланџиќ
Артјом Жусов (Artem Zhusov)

Учествува хорот, оркестарот и балетскиот ансамбл на НУ МОБ

Програма:

I дел

1. А. Глазунов: „Рајмонда“ – Grand pas
Мими Поп Алексова Атанасовска и Бобан Ковачевски
2. П. И. Чајковски „Оревокршачка“ – дует II чин
Тамара Јубичиќ (БиХ) и Игор Пастор (Србија)

3. П. И. Чајковски: „Лебедово езеро“ – Pas de deux
Веса Тонова (Бугарија) и Дојчин Дочев (Бугарија)

4. П. И. Чајковски: „Заспаната убавица“ – Pas de deux
Бојана Жегарац Кнежевиќ (Србија) и Јован Веселиновиќ (Србија)

5. А. Адам: „Корсар“ – Pas de deux
Ирина Чабан Биланџиќ (Хрватска) и Артјом Жусов (Хрватска)

6. Н. Голдберг: „Клеопатра“ – Дует на Клеопатра и Цезар
Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили (Грузија)

7. Л. Минкус: „Дон Кихот“ – Pas de deux
Марија Кичевска Шокаровска и Игор Пастор (Србија)
II дел

1. А. Хачатуријан: „Гајане “ – Танц на сабјите
машки ансамбл и солисти Илијана Данилов и Игор Веланоски

2. Џ. Јусиќ – „Омер и Мерима“ – варијација
Тамара Љубичиќ (БиХ)

3. Џ. Верди: „Дама со камелии“ – Дует на Маргарита и Арманд
Бојана Жегарац Кнежевиќ (Србија) и Јован Веселиновиќ (Србија)

4. К. Сен Санс: „Самсон и Далила“ – Дует на Самсон и Далила
Наташа Јосифовска и Игор Веланоски
– Ирена Кавкалевска (мецосопран) и Ѓорѓи Цуцковски (тенор)

5. Д. Бојаџиев: „Танго до Балчак“
Мими Поп Алексова Атанасовска и Игор Пастор

6. Шчедрин – Бизе: „Кармен“- Pas de deux
Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили (Грузија)

7. А. Хачатуријан: „Спартак“ – Дует на Спартак и Егина
Марија Кичевска Шокаровска и Бобан Ковачевски

8. Н. Римски – Корсаков: „Шехерезада“ – Финале
Дојчин Дочев (Бугарија)

 

Детали за настанот

Дата:
мај 15, 2018
Час:
8:00 pm - 10:00 pm
Цена на билетот
500МКД
Настан Category:
Website:
http://mob.com.mk/bileti/baletski-biseri-gala-baletski-koncert-15-05-2018.html

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451