Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
„ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО“ – ГОСТУВАЊЕ ВО ПЛОВДИВ (13.09.2018 / 14.09.2018) септември 13, 2018 @ 8:00 pm - 10:30 pm
lebedovo_web

Најпознатото балетско дело „Лебедово езеро“ годинава првпат ќе биде изведено во рамките на „Опера опен“ во Пловдив, а дел од меѓународната продукција на претставата е и Македонска опера и балет (МОБ). Претставата беше закажана за 26 јуни, меѓутоа поради временските услови е презакажана за 13 септември. Поради големиот интерес, закажана е уште една претстава која ќе се изведе на 14 септември.

Покрај балетот на МОБ, кој ќе содејствува со балетот и со оркестарот од Државната опера во Пловдив, македонски печат на изведбата на делото на рускиот композитор Петар Илич Чајковски ќе стави и диригентката Бисера Чадловска.

 

Детали за настанот

Дата:
септември 13, 2018
Час:
8:00 pm - 10:30 pm
Настан Category:

Место

Ancient Theater Plovdiv
Plovdiv, Bulgaria + Google Map