Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО НА МРАЗ – Државен балет на Санкт Петербург декември 16, 2016 @ 9:00 pm - 10:55 pm
lebedovo_mraz

За прв пат во Македонија доаѓа Државниот балет на мраз на Санкт Петербург, основан во 1967 година од истакнатиот кореограф Константин Бојарски и музичкиот директор Лео Корхин. Од 1995 овој балет, почнува да одржува претстави низ оперските и балетските сали ширум светот. На својот репертоар ги имаат поставено најпознатите балетски претстави Лебедово езеро, Заспаната убавица, Оревокршачка… За прв пат истите се изведуваат на мраз, надополнети со грандиозна костимографија и сценографија. Овој балет, кој има настапувано во најдобрите балетски сали низ светот, во Скопје гостува на 16 и 17 декември, во МОБ.

Детали за настанот

Дата:
декември 16, 2016
Час:
9:00 pm - 10:55 pm
Настан Category:

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451