Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
ОПЕРАТА НА ШУМСКИТЕ ЖИВОТНИ (оперска претстава за деца – 05.11.2017, 13:00ч) ноември 5, 2017 @ 1:00 pm - 2:00 pm РАСПРОДАДЕНО
shumskite zivotni

Сценариото на оваа музичко – сценска претстава има за цел да ја запознае, едуцира најмладата публика примарно со поимите во однос на оперската уметност, а воедно и со композитори, оперски пеачи, солисти, режисер, хор и сценарист.

Сценариото изобилува со многу комични моменти кои се случуваат додека шумските животни се обидуваат да создадат оперска претстава.

Музичкиот дел е исполнет со популарни арии од оперите: „Кармен“, „Палјачи“, „Аида“, „Травијата“, „Рита“ и многу други арии и инструментални композиции кои се со адаптиран текст во својство на сценариото.

Сценарио и режија: Десанка Глигоријевиќ

Настапуваат:
Буф: Невен Силјановски
Лиска: Симона Петровски
Меца: Марика Поповиќ
Зајко: Јане Дунимаглоски

 

 

 

Детали за настанот

Дата:
ноември 5, 2017
Час:
1:00 pm - 2:00 pm
Цена на билетот
РАСПРОДАДЕНО
Настан Category:

Место

МОБ – Мала Сцена
Бул. Гоце Делчев бр. 4
Скопје, Macedonia
+ Google Map