Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
ОРЕВОКРШАЧКА – Петар Илич Чајковски (22-01-2017) јануари 22, 2017 @ 12:00 pm - 1:45 pm 200MKD
orevokrshacka

Се работи за детска бајка чиј автор Т.А.Хофман, дејствието го поврзал со празнувањето на големите празници. Врз основа на бајката, Мариус Петипа го пишува либретото, а музиката ја компонирал Петар Илич Чајковски. Се работи за едно од најпопуларните и најизведувани дела, на сите светски сцени. Се надеваме на радост на нашата најмлада публика, иако претставата е приемчива и за останатите возрасти.
Либрето: М. И. Петипа по сказната на Т. А. Хофман
Кореограф: Василиј Иванович Ваинонен (Русија)
Сценограф: Анатолиј Нежњи (Русија)
Костимограф: Љупка Ристовска

Настапуваат солисти и балетскиот ансамбл на МОБ

Детали за настанот

Дата:
јануари 22, 2017
Час:
12:00 pm - 1:45 pm
Цена на билетот
200MKD
Настан Category:
Website:
http://mob.com.mk/bileti/orevokrshachka-petar-ilich-cha-kovski-22-01-2017.html

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451