Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
Свечено отворање на 47 Мајски оперски вечери / АИДА – Џ. Верди (9.5.2019) мај 9 @ 8:00 pm - 11:55 pm 800МКД
OPENING AIDA COVER

Националната опера и балет со задоволство ви го најавува 47 то издание на реномираниот фестивал  Мајски оперски вечери, од 9 ти до 31ви мај. Свечено отворање на 9 ти мај во 20 часот со премиерата на величествената Аида!

Спој на визуелната иновација со традицијата, футуристичка виртуелна сценографија која ќе ве одведе во светот на древниот Египет.

,,Аида“
Џузепе Верди
Опера во четири чина

09.05.2019 – 20.00ч

Диригент: Енрико Довико (Италија)
На сцената на МОБ пренел и адаптирал: Дејан Прошев
Кореограф:Луиза Балдинети
Асс.кореограф: Саша Евтимова
Концерт-мајстор: Верица Ламбевска
Хор-мајстор: Ѓурѓица Дашиќ, Јасмина Ѓорѓеска
Корепетитори: Елена Сиљаноска, Јанинка Невчева, Андреја Наунов

Улоги:
Aида: Благица Поп Томова
Радамес: Амади Лага
Амнерис: Ирена Кавкалевска
Рамфис: Владимир Саздовски
Фараон: Евгениј Станимиров (Бугарија)
Амонасро: Борис Трајанов
Главна свештеничка: Катерина Стојановска
Гласник: Марјан Николовски

Балетски солист: Ивана Коцевска

Испициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски
Суфлери: Светлана Георгиева, Павлина Здравкова, Невена Георгиева

Детали за настанот

Дата:
мај 9
Час:
8:00 pm - 11:55 pm
Цена на билетот
800МКД
Настан Category:
Website:
http://mob.com.mk/bileti/svecheno-otvora-e-na-47-ma-ski-operski-vecheri-aida-verdi-9-5-2019.html

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451