Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
Тајно моја – мјузикл во чест на Тоше Проески (26.03.2017) март 26, 2017 @ 8:00 pm - 10:30 pm 1200MKД
tajno_web1

Премиерата и репризата на мјузиклот „Тајно моја“ во чест на Тоше Проески, кои беа закажани за 10 и 21.03.2017 се презакажуваат за 24 (петок) и 26 март (недела), а се закажува и трета претстава во вторник на 28.03.2017.

Диригент: Иван Еминовиќ
Режисер: Тони Михајловски
Либрето: Огнен Неделковски
Кореограф: Олга Панго
Сценограф: Марија Ветероска
Костимограф: Марија Пупучевска
Аранжман на музика: Кокан Димушевски,  Сони Петровски
Светло дизајн: Васко Лисичов
Концерт мајстор: Јане Бакевски
Хор-мајстор: Јасмина Ѓорѓеска
Асс. Диригент: Ѓурѓица Дашиќ
Асс. Режисер: Дејан Прошев,  Љупка Јакимовска
Асс. Костимограф: Татјана Колевска-Иванов
Асс. Кореограф: Ирена Лозинска
Инспициенти: Мирче Стојчевски, Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ,
Марко Павлевски
Суфлери: Павлина Здравкова, Светлана Георгиева, Невенка Георгиева

УЧЕСТВУВААТ:

Ана: Антонија Гиговска
Филип: Александар Тарабунов
Бети: Сара Гигова
Мајка на Ана: Весна Петрушевска
Татко на Ана: Игор Џамбазов
Мајка на Филип: Арна Шијак
Татко на Филип: Дејан Лилиќ
Марија (другарка на Ана): Љупка Арсова
Ема (другарка на Ана): Мила Николовска
Јане (другар на Филип): Ристе Гавровски
Наумче (другар на Филип): Симеон Коруноски
Љупче (бодигард): Лазе Манасков
Електричарот: Симон Манасков
Ангел: Сара Мејс
Ангелчиња: Марија Спасовска, Андреа Георгиевска, Калеша Џангаловска

 

БАЛЕТСКИ СОЛИСТИ:

Саша Евтимова, Билјана Басмаџиева, Игор Веланоски

Дафина Данилоска Кочевска, Маја Митровска Богојевска, Марија Глигорова, Мила Ниновска, Никита Димчевска, Бистра Делиниколова, Бојана Христовска, Илијана Данилов, Ангела Богатинова, Медина Јусуфовиќ, Ивана Димкоска

Драган Кочоски, Стефан Кочевски, Јан Кисилев, Мирослав Митрашиновиќ, Агим Бафтии, Мартин Саздовски, Кристијан Јангос, Борјан Тетиев, Марко Арсов, Николас Орсо

 Настапуваат Оркестарот, Хорот и Балетскиот ансамбл на МОБ

 

Мјузиклот „Тајно моја“ е проект во копродукција со фондацијата “Тоше Проески“ во чест на најголемата македонска музичка ѕвезда по повод 10 години од неговата прерана смрт.

Мјузиклот ја следи љубовната приказна на млад пар. Нивната љубов пламнува за миг, но нивните разлики ќе ја доведат нивната љубов во прашање… Македонски “Ромео и Јулија“, сместени во периодот на транзиција, на почетокот на 21-от век. Време кога љубовта ги милува и освојува сите срца преку нотите и стиховите на Тоше Проески. Но, можат ли љубовта и музиката да го спасат светот? Двата чина на Мјузиклот „ТАЈНО МОЈА“  ќе се обидат да дадат одговор на ова прашање и на уште многу други прашања поврзани со другарството, пакоста, алчноста, осаменоста, желбата да се успее, стравот, надежта и љубовта.

Мјузиклот е базиран на голем број музички хитови на Тоше Проески, како Тајно моја, Немаш ни благодарам, Игри без граници, Полско цвеќе, Усни на усни, Сонце во твоите руси куси, The Hardest Thing и други.

Детали за настанот

Дата:
март 26, 2017
Час:
8:00 pm - 10:30 pm
Цена на билетот
1200MKД
Настан Category:
Website:
http://mob.com.mk/bileti/ta-no-mo-a-m-uzikl-vo-chest-na-toshe-proeski-21-03-2017.html

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451