Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
„ТУРАНДОТ“ – Џакомо Пучини (19.05.2018) мај 19, 2018 @ 8:00 pm - 11:00 pm 500МКД
Turandot mov


19.05.2018
Џакомо Пучини
„ТУРАНДОТ“
Салон на МОБ, почеток 20 часот

Диригент: Алесандро Д’ Агостини (Италија) 
Режисер, Сценограф, Костимограф: Џанкарло дел Монако (Италија)
Кореограф: Саша Евтимова
Асс.режисер: Љупка Јакимовска, Трајко Јордановски
Асс.Диригент : Катерина Стојковска
Концерт Мајстор: Јане Бакевски
Светло мајстор: Волфганг фон Цубек (Австрија)
Асс. хор-мајстор: Јасмина Ѓорѓеска, Гургица Дашиќ
Корепетитори: Елена Сиљаноска, Јанинка Невчева, Андреја Наунов

Улоги:
Турандот: Весна Ѓиновска Илкова
Калаф: Амади Лага (Франција/Тунис)
Лиу: Ивана Здравкова
Тимур: Игор Дурловски
Пинг: Андреа Ѕаупа (Италија)
Панг: Дарко Нешовски
Понг: Дејан Стоев
Мандарин: Драган Ампов
Алтоум: Јане Дунимаглоски

Хорот и оркестарот на МОБ

Инспициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски
Суфлери: Светлана Георгиева, Павлина Здравкова, Невена Георгиева

 

Детали за настанот

Дата:
мај 19, 2018
Час:
8:00 pm - 11:00 pm
Цена на билетот
500МКД
Настан Category:
Website:
http://mob.com.mk/bileti/turandot-akomo-puchini-19-05-2018.html?___store=mk&___from_store=en

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451