Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
Црвената соба – Игор Киров (гостување во Сплит) јули 19, 2017 @ 9:00 pm - 10:00 pm
red room

На 19.07.2017 г. во Сплит, во рамките на фестивалот Сплитско лето, ќе биде изведен современиот балет „Црвената соба“, работен според Шубертовиот квартет бр. 14, по либрето на Сашо Димоски, во кореографија на Игор Киров. Киров на македонската публика и е познат по успехот  што го постигна со поставувањето на веќе популарната „14 Часа“, во моментов, Киров е Уметнички директор на балетскиот ансамбл во театарот во Сплит, Р. Хрватска. Асистент на кореографот е гостинката од Словенија, Мојца Мајцен. Сценограф е Марија Ветероска, додека костимограф, Александар Ношпал, a светло мајстор, Милчо Александров. Настапуваат првенците и солистите на балетот на МОБ.

Детали за настанот

Дата:
јули 19, 2017
Час:
9:00 pm - 10:00 pm
Настан Category:

Место

Unnamed Venue
Split, Croatia (Local Name: Hrvatska) + Google Map