Loading Настани

« Сите Настани

  • Овој настан е поминат.
„Клеопатра“ – Балет на Василиј Медведев (8.3.2019) март 8 @ 8:00 pm - 11:00 pm 400МКД
cleopatra-slider-vasilij

„Клеопатра“ на реномираниот кореограф Василиј Медведев е грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет.  „Клеопатра“ е дело за последната царица на Египет, наследничката на Александар Македонски, легендарната таинствена освојувачка на срцата што од дамнина ги воодушевува поетите, композиторите, уметниците и режисерите. Нејзиниот лик бил повеќе пати пресоздаван во сите видови на уметност, а денес ние повторно се свртуваме кон историјата на прекрасната и таинствената Клеопатра.

Музика: Нерија Цепаите Голдберг (Литванија)
Кореограф: Василиј Медведев (Русија)
Диригент: Бисера Чадловска
Концерт мајстор:
Сценограф и костимограф: Павол Јураш (Словачка)
Либрето: Јана Темиз (Турција)
Асистент кореограф: Станислав Фечо (Чешка)
Репетитори: Горан Божинов, Лора Тарчуговска и Билјана Пашариковска
Корепетитори: Марјан Василевски и Стефан Пехчевски
Инспициент: Дубравка Шопова, Љупка Јакимовска
Светло мајстор:

НАСТАПУВААТ:

Клеопатра: Александра Мијалкова
Цезар: Васил Чичијашвили (Грузија)
Марк Антони: Бобан Ковачевски
Октавија: Марија Кичевска Шокаровска
Змија: Мими Поп Алексова Атанасовска
Октавијан: Андреј Литвиненко (Украина)
Аполодор: Мирослав Митрашиновиќ

Настапува балетскиот ансамбл и оркестарот на МОБ

 

 

Детали за настанот

Дата:
март 8
Час:
8:00 pm - 11:00 pm
Цена на билетот
400МКД
Настан Category:
Website:
http://mob.com.mk/bileti/kleopatra-balet-08-03-2019.html?___store=mk&___from_store=en

Место

Македонска опера и балет
бул. Гоце Делчев бр.4
Скопје, Скопје 1000 Macedonia
+ Google Map
Телефон:
+389(02) 3118 – 451